top of page

ENDODONCIE

Endodontické ošetření zubu je strojové vyčištění a následné zaplnění kořenových kanálků zubu, ke kterému přistupujeme v případě akutních zánětů zubní dřeně, u nevitálních (mrtvých) zubů apod. 

Výkon začíná ošetřením korunky zubu, tzn. obvykle v odstranění zubního kazu s následnou dostavbou z kompozitní pryskyřice. Poté přistupujeme k samotnému opracování kořenových kanálků zubů, kdy se pomocí rotačních nástrojů zprůchodňuje a čistí kořenový kanálek až na jeho konec aby se poté zaplnil gutaperčou. 

Ošetření je buď jednofázové či dvoufázové. Při dvoufázovém ošetření do kořenových kanálků aplikujeme na cca 2 týdny dezinfekční vložku, hydroxid vápenatý. 

Po endodotickém ošetření se na zubu zhotovuje výplň. V případě větší ztráty tvrdých zubních tkání korunky zubu je nutné zhotovit nepřímou protetickou práci (korunku, overlay..).

Endodontické ošetření je mnohdy technicky velmi náročné, na našem pracovišti k zajištění úspěšné a kvalitní terapie používáme nejmodernější přístroje a zvětšovací optiku. 

REENDODONCIE

Ve stomatologické praxi se často setkáváme se zuby, u kterých již endodontické ošeření v minulosti proběhlo, ale při rentgenovém vyšetření nacházíme nedokonalé endodontické ošetření, kdy nedošlo k úplnému zaplnění kořenových kanálků zubu. U těchto zubů je v okolí kořene velmi často chornický zánět, který pacientovi může způsobovat bolest a jiné obtíže. 

U takových zubů pacientovi nabízíme tzv. reendodontické ošetření, tzn. znovu-provedení endodontického ošetření, kdy pomocí speciálních rotačních nástrojů odstraňujeme ze zubu starou výplň kořenových kanálků, abychom je poté mohli dokonale zaplnit (viz. endodontické ošetření).

Ošetření obvykle probíhá v několika návštěvách a stejně jako u endodontického ošetření je po dokončení ošetření nutné zhotovit na zub protetickou práci aby s předešlo jeho pozdějšímu prasknutí. 

Reendodoncie
bottom of page